1、 Unit 2How much is it?module4ricenoodlesfishmeatReview juice 果汁Number game()老师做拍手,学生快速说出所拍次数的英语单词PART1 How much is it?它多少钱?The flower is ten yuan.询问价格:How much is it?它多少钱?Its+数字yuan./数字+yuanHow much is it?Its 2 yuan.¥2它多少钱?2块钱。How much is it?Its 3 yuan.¥3How much is it?Its 8 yuan.¥8¥35¥10¥6¥20Lets t
2、alking about them.Guess!¥10How much is it?How much is it?¥25¥48How much is it?How much is it?How much is it?¥100PART2 What are you doing?你正在做什么?make dumplings 包水饺 Can we help you?help 帮助我们能帮助你吗?Of course 当然可以 Can you go to buy some eggs?你们能去买一些鸡蛋吗?Can I help you?我能帮助你们吗?We want some eggs.我们想要一些鸡蛋。How much is it?它多少钱?Six for ten.10元6个。Here you are.给你。PART3 Do you want some rice?你想要一些米饭吗?Yes,please.How much is it?Its one yuan.PART4make a cake 做蛋糕 as fast as you can 尽你最快的速度dumpling 水饺dumplings复数