1、Unit9 How much is it?第二课时one yuan()1pencil-Its one yuan.1-How much is it?它要多少钱?它要1元钱。50 56Its _ yuan.Its_yuan.fiftyfifty-sixHow much is it?猜价格 请用新句型来猜猜物品的价格,给你两个参考价!猜猜价格How much is it?1or 5?11元 或 5元Its_ yuan.10 10 1 or?猜猜价格 How much is it?Its_ yuan.4 4 or 20?猜猜价格 How much is it?Its_ yuan.56 56 10 or
2、?猜猜价格 How much is it?Its_ yuan.Pair work(小组合作):两人一组,使用下面的句子进行对话,注意对话时的礼貌用语。A:Can I help you?B:I want a,please.How much is it?A:Its yuan.Here you are.B:Thank you.参考Perter的购物对话,也可自编对话。Show to the class!Part D Lets ReadI dont have so much money.What a cute dinosaur!我没有这么多钱。多么可爱的恐龙!Part G Lets Have Funs
3、torybook 故事书expensive 昂贵的Ill take it.我要拿(买)走它。Lets do some exercises.1、想要给他人提供帮助,你会说()A、Can I help you?B、Can you help me?2、你要把东西递给对方时,可以说()A、How are you?B、Here you are.3、想要买一支蜡笔,你可以跟老板说()A、I want a crayon,please.B、I can see a crayon.4、想要问那个球多少钱,你可以说()A、How many balls are there?B、How much is the ball?ABAB想一想,我们学会了什么?Think about what we have learnt in this lesson.