1、外语教学与研究出版社 四年级|下册Module 2 Unit 2 It costs one thousand eighteen yuan.本课时编写:上外苏河湾中学 张海舟老师外语教学与研究出版社 四年级|下册启发思考onetwothreefourfivesixseveneightnineteneleventwelvethirteenfourteenfifteensixteenseventeeneighteennineteentwentytwentythirtyfortyfiftysixtyseventyeightyninety111213141516171819202030405060708
2、09012345678910外语教学与研究出版社 四年级|下册twenty-onethirty-twoforty-threefifty-fivesixty-fiveseventy-sixeighty-sevenninety-eight2132435565768798外语教学与研究出版社 四年级|下册thousandhundred千百外语教学与研究出版社 四年级|下册221707454999two hundred and twenty-oneseven hundred and sevenfour hundred and fifty-fournine hundred and ninety-nine
3、外语教学与研究出版社 四年级|下册How much is it?It costs one hundred and twenty-three Yuan.123外语教学与研究出版社 四年级|下册How much is it?It costs two Yuan.2外语教学与研究出版社 四年级|下册自主或小组探究PresentationpenDaming has got 20 yuan.He wants to buy a pen.外语教学与研究出版社 四年级|下册It costs one hundred and eighteen Yuan.Its expensive.外语教学与研究出版社 四年级|下册
4、It costs nineteen Yuan.Its beautiful.外语教学与研究出版社 四年级|下册It costs one Yuan.Its cheap.外语教学与研究出版社 四年级|下册What does Daming have?What does Daming want to buy?How many pens does Daming buy?Listen and answerHe buys 2 pens.He wants to buy a pen.He has 20 yuan.外语教学与研究出版社 四年级|下册PracticeThis costs_ yuan.Its_.beau
5、tiful,nice,expensive,heap协作交流外语教学与研究出版社 四年级|下册This basketball costs eighty-five yuan.Its expensive.外语教学与研究出版社 四年级|下册This bag costs one hundred and thirty yuan.Its expensive.外语教学与研究出版社 四年级|下册This pen costs ten yuan.Its nice.外语教学与研究出版社 四年级|下册This ice cream costs three yuan.Its cheap.外语教学与研究出版社 四年级|下册Lets sing!外语教学与研究出版社 四年级|下册Lets act!外语教学与研究出版社 四年级|下册总结提高询问价格How much is it?It costs.Yuan.重点词汇双位数:22 twenty-two三位数:118 one hundred and eighteen外语教学与研究出版社 四年级|下册Homework1.完成 配套练习。2.抄写本课生词三遍,并造句。谢谢观看!